Jak vybrat tělový olej?

Dopřejte si kvalitní přírodní péči.

olej s pumpičkou

Rostlinné oleje jsou vhodné nejen k péči o všechny typy pleti, o pokožku celého těla, ale i o vlasy. Můžete jimi nahradit pleťové a tělové krémy i masky na vlasy. Oleje si poradí s vráskami, se striemi, umí sjednotit tón i zlepšit elasticitu pleti, dodat mladistvější vzhled a poradí si také s mastnou a aknózní pletí, s drobnými jizvičkami a nedokonalostmi pleti. Ale ne všechny oleje umí všechno zmíněné. Seznamte se s jednotlivými druhy a vyberte si olej podle svých potřeb.

Na co se zaměřit

Typ pleti

Než začnete prozkoumávat jednotlivé druhy olejů, ujasněte si, jaký typ pleti máte a jaké jsou její potřeby. To vás při výběru navede správným směrem. 

Zobrazit více
  • Suchá pleť neprodukuje dostatek mazu, kvůli tomu má suchá pokožka slabší ochrannou vrstvu a je náchylná k tvorbě vrásek. A proto potřebuje pleťový olej, který jí dodá hydrataci a výživu. Ideální je jojobový, avokádový nebo arganový olej.

  • Mastná pleť produkuje, na rozdíl od té suché, nadbytek mazu, na nějž se zachytávají nečistoty a odumřelé kousky kůže, což způsobuje ucpávání pórů a vznik akné. Mastné pleti vyhovují nekomedogenní oleje, jinými slovy oleje neucpávající póry, jako jsou například hroznový, šípkový, rakytníkový nebo čajovníkový olej.

  • Citlivá pleť je typická svými sklony k podráždění a zarudnutí. K péči o ni jsou vhodné oleje se zklidňujícími účinky, k nimž patří pupalkový a jojobový olej.

  • Normální pleť produkuje sice maz rovnoměrně a nemá žádné potíže, ale i ona ocení pravidelnou dávku hydratace. K péči o tento typ pleti je ideálním spojencem arganový nebo jojobový olej.

  • U zralé pleti dochází ke zpomalení obnovy rohové vrstvy pokožky, tvorby kolagenu a k útlumu činnosti mazových žláz. Pleť ztrácí elasticitu a mladistvý vzhled, a proto jsou k péči o zralou pleť vhodné oleje s hydratačními a regeneračními účinky. Dobrou volbou je makadamiový, meruňkový a šípkový olej.

  • Smíšená pleť je kombinací mastné (nos, čelo, brada) a normální pokožky (spánky, tváře). Pro smíšenou pleť se hodí například meruňkový a arganový olej.

  • K péči o všechny typy pleti jsou ideální univerzální oleje, jako jsou třeba arganový nebo mandlový olej.

Oleje jsou vhodné pro každý typ pleti, dokonce i pro tu aknózní a mastnou. Jen je potřeba rozlišovat jejich komedogenitu neboli schopnost ucpávat póry, jež se pohybuje na stupnici 0 až 5, přičemž oleje s nulovou hodnotou jsou nekomedogenní, neucpávají póry a nezpůsobují vznik akné. 

Účinky a použití 

Oleje mají multifunkční využití. Dají se použít jak k ošetření pleti, k masážím a hydrataci celého těla (kokosový, mandlový), tak na vlasové zábaly a k regeneraci pokožky (avokádový, šípkový) a hojení jizev (ricinový). Některé oleje (jojobový, dýňový) dobře poslouží také jako prevence vzniku strií

Oleje se liší také svou konzistencí, některé mění skupenství podle okolní teploty (kokosový), jiné mají vyšší viskozitu a jsou hutnější (ricinový) než jiné (hroznový). 

Při zkoumání olejů se můžete setkat také s označením suchý/lehký olej – to znamená, že se olej rychle vstřebá do pokožky a nezanechá na ní mastný film (šípkový, sezamový, pupalkový, hroznový, avokádový). Opakem jsou takzvané mokré/těžké oleje – ty zůstávají po aplikaci ještě nějakou dobu na povrchu pokožky, trvá jim delší dobu, než se úplně vstřebají (jojobový, kokosový, mandlový, ricinový, meruňkový, baobabový).

Ale ne všechny oleje sedí všem typům pleti a umí vše výše zmíněné. Některé jsou sice univerzální a udělají dobrou službu jak pleti a vlasům, tak pokožce celého těla, ale přece jen je lepší zvolit olej, který se zaměří na řešení specifických problémů. A proto se vyplatí seznámit alespoň s těmi nejznámějšími oleji a vybrat si takový, jaký bude vyhovovat vašim potřebám.

Typ balení

Forma balení do velké míry ovlivní, jak se vám bude s olejem pracovat. Oleje ve spreji snadno nanesete i rozetřete, ale má to i svou nevýhodu. Výrobci většinou doporučují olej na pokožku stříkat ze vzdálenosti několika desítek centimetrů, což v praxi znamená, že část oleje se vždy rozprskne do okolí. Naopak oleje v lahvičkách s pumpičkou nabízí přesné dávkování. Oleje v lahvičkách s kapátkem aplikujte přesně tam, kam potřebujete. Méně přesnou i pohodlnou formu dávkování představují odlévací lahvičky – ty jsou vhodné hlavně k doplňování menšího balení nebo k aplikaci na větší plochy.

Objem 

Před nákupem oleje zvažte, jak často ho budete používat a kolik ho spotřebujete. V nabídce najdete jak malá (5 ml), tak velká litrová balení. Pokud s oleji začínáte nebo zkoušíte nějaký nový, kupte si nejprve menší balení na zkoušku. I přes všechna doporučení vám nemusí daný olej vyhovovat. A je škoda vyhazovat velké a drahé balení. V případě, že olej znáte a víte, že vám sedí, investujte do velkého balení – v přepočtu vás vyjde 1 ml oleje levněji. 

Dejte si pozor na datum expirace. Prošlé oleje už nemusí mít deklarované vlastnosti ani konzistenci. Na obale zavřených olejů sledujte maximální dobu spotřeby. Po otevření je směrodatné číslo v ikonce „kelímku“. To vám říká, do kolika měsíců od otevření byste měli přípravek spotřebovat. 

olej ve spreji

Druhy olejů

  • Kokosový olej se získává lisováním dužiny zralých kokosových ořechů kokosovníku ořechoplodého. A používá se jak v potravinářství, tak pro kosmetické účely. Má teplotu tání 23–26 °C. Při nižší teplotě má tuhou konzistenci, hůře se nanáší a chvíli trvá, než na teplé pokožce roztaje. Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které pronikají hluboko do pokožky. Hodí se na ošetření pleti, bolestivých bradavek, opruzenin, popraskaných rtů, na odličování, k holení i na vlasové zábaly.

  • Avokádový olej se vyrábí lisováním sušené dužiny avokáda a obsahuje vitamíny A, D a E. Je ideální k péči o suchou, citlivou a unavenou pleť se sklony k zanícení. Má regenerační, obnovující a zvláčňující účinky. Vyživuje a pěstí. Avokádový olej změkčuje ztvrdlou kůži a je vhodný k ošetření lupénky a neurodermatitid. 

  • Mandlový olej se vyrábí lisováním sladkých mandlí z mandloně obecné a obsahuje vitamíny (A, E, F) a minerály (draslík, vápník a hořčík). Má protizánětlivé a zklidňující účinky a je vhodný k ošetření drobných poranění. V pokožce uzamyká vlhkost a hodí se ke každodenní péči o všechny typy pleti.

  • Ricinový olej se získává lisováním semen skočce obecného, která jsou prudce jedovatá. Po vylisování se olej zahřívá, aby došlo ke ztrátě jedovatosti. Poté je sice vhodný ke kosmetickému užití, ale ke konzumaci se nehodí. Ricinový olej obsahuje kyselinu ricinolejovou, jež mu dodává typickou viskozitu a zároveň silné regenerační a posilující účinky – jsou vhodné na pokožku celého těla, vlasů i nehtů. Hodí se také na ošetřování starých i čerstvých jizev.

  • Arganovému oleji se přezdívá marocké zlato a získává se ze semen plodů argánie trnité, stromu, který připomíná olivovník. Olej má univerzální použití, zmírňuje projevy stárnutí, vyživuje a hydratuje suchou pokožku. Je vhodný také k péči o mastnou a aknózní pokožku, dodává jí vláčnost a zároveň reguluje tvorbu kožního mazu. Arganový olej se hodí také k péči o vlasy, hydratuje je a tím jim dodává hebkost a lesk. Nevýhodou je ne příliš atraktivní vůně.

  • Makadamiový olej se vyrábí lisováním makadamových ořechů. Je hutný, rychle se vsakuje a hodí se k péči o vysušenou pokožku, navrací jí pružnost, vláčnost a zpomaluje stárnutí pleti. Je ideální také k péči o vlasy. Dodává jim hebkost, jemnost a navrací jim lesk.

  • Jojobový olej není olej v pravém slova smyslu, ve skutečnosti se jedná o kapalný vosk, jenž se lisuje z plodů pouštního keře simondsie čínské. Složení jojobového oleje připomíná kožní maz, díky tomu je vhodný i pro citlivou pokožku. Je ideální k péči o namáhanou pokožku – slouží jako prevence proti vzniku strií.

  • Pupalkový olej se lisuje ze semínek pupalky dvouleté a obsahuje omega-6 mastné kyseliny a nenasycenou gama-linolovou kyselinu. Je skvělý k péči o namáhanou, citlivou a suchou pokožku. Urychluje hojení popálené a zanícené pokožky a také se hodí k léčbě lupénky a atopického ekzému.

  • Konopný olej se získává lisováním konopných semínek, má protizánětlivé účinky a hodí se k péči o ekzematickou nebo aknetickou pleť. Příznivě působí i na pokožku s lupénkou. Zvlhčuje, redukuje produkci mazu a neucpává póry a zároveň zlepšuje elasticitu pokožky. 

  • Šípkový olej je známý pro své silné regenerační schopnosti a vhodný je ke každodenní péči o zralou pleť. Navrací pleti pružnost a vyplňuje vrásky. Pomáhá s hojením jizev, při dlouhodobém používání sjednocuje barevný tón pokožky a odstraňuje pigmentové skvrny.

  • Hroznový olej se získává lisováním semínek z hroznů, má vynikající regenerační účinky, podporuje tvorbu kolagenu, který zajišťuje elasticitu a mladistvý vzhled pleti a napomáhá hojení drobných ran a jizev. Hroznový olej neucpává póry, takže je vhodný i k péči o mastnou pokožku.

  • Levandulový olej se získává z levandule. Zklidňuje, dezinfikuje, urychluje regeneraci a léčbu poranění i akné. Má mírně vysušující účinky a hodí se k péči o mastnou pleť, ale není vhodný pro citlivou nebo alergickou pleť – může reagovat podrážděním. 

  • Rakytníkový olej se vyrábí lisováním plodů rakytníku a je mimořádně vhodný k péči o suchou a stárnoucí pleť. Má vyživující a regenerační účinky. Zvyšuje odolnost citlivé pleti a hojí tu aknózní a ekzematickou. Navíc má velice nízký komedogenní stupeň, takže neucpává póry a nezpůsobuje tvorbu nových pupínků. Rakytníkový olej je vhodný také na vlasové zábaly, pečuje jak o vlasy, tak o pokožku.

  • Tea Tree neboli čajovníkový olej má silné dezinfekční a antibakteriální účinky, vysušuje pupínky a urychluje jejich hojení – udržuje pokožku v rovnováze. Tea Tree olej omezuje tvorbu kožního mazu a udržuje mastnou pokožku v rovnováze. Vzhledem k vysušujícím účinkům není vhodný k péči o suchou a citlivou pleť.

  • Meruňkový olej se vyrábí extrakcí nebo lisováním meruňkových jader za studena a je vhodný k péči o pleť. Má čisticí a protizánětlivé účinky a zároveň pokožku hydratuje. Hodí se k péči o suchou pokožku, působí protizánětlivě a proti vráskám, celkově zmírňuje projevy stárnutí.

olej nuxe

Způsob zpracování oleje

Nerafinovaný neboli za studena lisovaný olej je v čisté podobě – neodstraňují se z něj žádné látky. Tuky, z nichž se oleje vyrábí, se získávají lisováním semen a plodů rostlin. Lisováním za studena se získávají oleje vyšší kvality, protože obsahují více vitamínů, minerálů, antioxidantů a kyselin. Oleje lisované za tepla jsou vhodné spíše pro technické účely.

Rafinace oleje je technologický postup, během něhož se vstupní látka zbavuje nečistot, vůně, barvy a jiných nežádoucích látek. Rafinací oleje se odstraňují: fosfolipidy – látky způsobující slizkost – a volné mastné kyseliny. Odpadní látky neboli kal, který při tom vzniká, se používá na výrobu mýdla. Některé oleje se zbavují také látek způsobujících vůni a chuť oleje – tomu procesu se říká dezodorizace. Mnohé oleje koupíte jak v přirozené, tak v dezodorizované podobě.

Bio označuje produkty, jež byly vyrobeny podle zásad ekologického zemědělství, což v praxi znamená, že se během pěstování nepoužívají chemikálie, hnojiva ani pesticidy. Rostliny jsou pěstovány přírodní cestou – často dosahují vyšších kvalit a mají minimální dopad na životní prostředí.

NonGMO je označení, které zajišťuje, že k výrobě oleje nebyly použity geneticky modifikované rostliny.

Rady

Jak olej použít a aplikovat

Oleje nemají samy o sobě hydratační schopnosti, ale dokážou vodu uzamknout v pokožce. A proto by se měly aplikovat na očištěnou a navlhčenou pokožku nebo vlasy. Pokud zvolíte suchý olej, vsákne se hned. U mokrých olejů musíte několik minut počkat, než ho pokožka absorbuje. Po aplikaci se hned neoblékejte ani nenanášejte další prostředky. Jestliže ráno spěcháte a nemáte na nějaké vstřebávání čas, používejte olej spíše jako noční péči. Na tvář vám bude stačit jen pár kapek (4–5). Pokud to s olejem přeženete, nevsákne se a zůstane na povrchu.

Oleje jsou multifunkční a dají se použít také k odličování a čištění pleti. Stačí nakapat několik kapek na navlhčený tampon a s jejich pomocí odstraníte i voděodolný make-up.

Rostlinné oleje jsou vhodné také k péči o vlasy. Dají se použít dvojím způsobem, a to bezoplachově nebo jako vyživující zábal. 

Zobrazit více
  • Bezoplachově: do umytých vlasů naneste trochu oleje na konečky a nechte volně uschnout nebo vyfénujte. S množstvím to nepřehánějte, jinak budou vlasy mastné. 

  • Vyživující zábal: do umytých vlasů i na pokožku hlavy naneste větší množství oleje, dobře promasírujte, aby olej obalil všechny vlasy. Nechte působit minimálně 2 hodiny, ale klidně i přes noc, a pak vlasy umyjte jemným přírodním šamponem.

Výroba domácího oleje

Oleje si můžete vyrobit za několik minut i sami doma, ale budete k tomu potřebovat výkonný lis na olej a velké množství semen a ořechů. Mnohem jednodušeji si doma vyrobíte aromatizovaný olej. Stačí, když smícháte nosný olej, jako je třeba mandlový nebo meruňkový, s několika kapkami vybraného esenciálního (vonného) oleje. Získáte tak olej, který v sobě kombinuje blahodárné účinky nosného a vůni esenciálního oleje.